Talajmunka

Az ősz legfontosabb alapozó munkája a talajmunka. Ennek szakszerű elvégzése meghatározza a következő évünk gazdálkodását. Ilyenkor ősszel a növények telelérse készülésével a talajfelület jelentős része szabaddá válik. Megnyílik előttünk a lehetőség az alaposabb és átfogóbb talajmunkára. Persze még ekkor is ütközünk akadályokba, amikre nemcsak érdemes, hanem szükséges is odafigyelnünk. De ezkről, majd később.



Milyen munkákról is van szó? ÁSÁS, TÁPANYAG FELTÖLTÉS, TALAJJAVÍTÁS



Mielőtt belevágnánk a munkába meg kell ismernünk kertünk talaját. Ez történhet laboratóriumi módszerekkel, és egyszerűbb otthoni körülmények között is elvégezhető vizsgálatokkal. Vitathatatlan, hogy a laboratóriumban elvégzett vizsgálatok pontosabbak, megbízhatóbb információval szolgálnak, viszont költségesek. Kevés kerttulajdonos engedheti meg magának, ezért erről nem is beszélnék. Inkább kitérek az egyszerűbb vizsgálatokra. Két lényeges tulajdonságát ismerhetjük meg könnyedén talajunknak. Az egyik a szerkezete, a másik a pH-ja. Mindkettő nagyon fontos a talajjavításnál. Szemlélődő és értékelő kertészek harmadik tulajdonságot is megállapíthatnak, nevezetesen a tápanyag gazdagságát. Nézzük őket sorban.



A talaj szerkezetét, kötöttségét az Arany-féle kötöttségi vizsgálattal állapíthatjuk meg. Szedjünk a talaj felső 15 cm-es rétegéből néhány maroknyi mennyiséget. Ezt napon szárítsuk ki, majd fokozatosan addig adjunk hozzá vizet, amég gyurmázható nem lesz. Kb. az iskolai gyurma állagát kell elérni. Majd készítsünk belőle 1-1,5 cm átmérőjű és 10-12 cm hosszúságú rudacskát. Amennyiben nem formázható, akkor homoktalajjal állunk szembe, ha pedig könnyedén kiflivé hajlítható, akkor agyagtalajjal állunk szembe. A kettő a két véglet, ezek között több átmenet van. Melyek ezek és mik a tulajdonságaik?



Termőföld: A talaj legfelső művelt rétegét nevezzük így. Ez a folyamatos kertműveléstől alakul ki. Szervesanyagban gazdag, sízne barna, amely nedvesítésre feketévé válik, ezért könnyen megkülönböztethető az altalajtól. Műveléskor nagyon fontos, hogy a termőréteget ne keverjük össze az altalajjal.



Homoktalaj: Agyagtartalma 10 % Tapintásra érdes felületű, a homokszemek szemmel is jól láthatók. Száraz állapotban könnyen kifolyik az ujjunk között. Könnyen felmelegszik, és ki is hűl. Hőingadozása ezért jelentős lehet. Ezen a talajon a víz gyorsan átfolyik, azt tárolni nem képes, csakúgy, mint a tápanyagokat, ezért rossz víz és tápanyaggazdálkodásúak. Öntözni többször kis vízadagokkal szabad. Talajjavításra szorul. Vályogtalajjal, humusszal, komposzttal, zöldtrágyával javíthatók. (Talajjavításról később)



Vályogos homoktalaj: Agyagtartalma maximum 20 % A jelentős arányt kitevő homokszemcsék morzsoláskor jól kiérezhetők. Nedvesítés hatására elinte összetapad, de száradáskor hamar széteső talaj. Ha  ahumusztartalma magas, akkor jó talajnak számít. Öntözése közepes adgokkal, gyakrabban. Víz gyorsan átmegy rajta, a tápanyag megkötődés közepes. Taljjavítása szerves és zöldtrágyával, komposzttal lehetséges.



Homkos vályogtalaj: Az agyagtartalom érzékelhetően növekszik. Itt már maximum 30 %. Ilyen nagyság mellett is érzékelhetők a homokszemek. Alacsony nedvességtartalom mellett is formálható, de még hamar széthullik. Humusszal dúsítva nagyon jó kerti talajjá alakítható. Öntözése már nagyobb adagokkal történhet és ritkábban. Vízgazdálkodása közepes. Javítása szerves- és zöldtrágyával, komposzttal lehetséges.



Lösztalaj: Agyagtartalma maximum 35%. Kvarhomok, vályog és mésszemcsék keveréke. A szemcsék csak nehezen érzékelhetők, nem tapadnak egymáshoz. A humusz kedvezően javítja.



Vályogtalaj: Homoktartalma kevés, agyagtartalma maximum 40%. Tömörödésre hajlamos. Nedvesség hatására összeáll, kiszáradáskor rögösödik, majd repedezik. Gondos művelést igényel. Ettől a talajtípustól kezdve nagyon fontos, hogy eső után közvetlenül ne folytasunk rajta kerti munkát. Ez vonatkozik a kiszáradt állapotára is, amikor keménnyé válik. Folyamatos humuszutánpótlást igényel.



Kötött vályogtalaj: Agyagtartalma maximum 60%. Könnyen kenődik, könnyen formálható. Érzékelhető szemcsét alig tartalmaz. Javítása homok és humusz beforgatással lehetséges. Vízet nehezen ereszti át, időszaki belvizesedésre hajlamos. Öntözése lassú és folyamatos legyen. Ha átázik nehezen szárad ki, ezért ritkábban kell öntözni. Ősszel műveljük mélyen.



Agyagtalaj agyagtartalma 60 % feletti. Szemcsék nem érzékelhetők benne. Könnyen kenhető, nehezen ereszti át a vizet. Kiszáradva mélyen repedezik. Víz és tápanyagfelvétel nehézkes a növények számára. Rossz levegőgazdálkodású. Homok és humuszutánpótlást igényel. Több helyen alagcsövezést igényel a felesleges vizek elvezetésére.



Mész, vagy márgatalaj szénsavas meszet tartalmaz, amit csak kevés növény képes elviselni. Javítása nagy mennyiségű tőzeg hozzáadásával lehetséges, ami a meszet leköti. Növényalkalmazás nagy körültekintést igényel. Gyümölcsök alanyait és fajtáit szakmai alapokon válogassuk meg.



Köves talajok nagyon nehezen művelhetők a sok kő miatt. Géppel csak akkor lehet, a kövek között nagyobb hézagok vannak. A művelőeszközök kopása jelentős. Kövek folyamatosan tárlódnak fel, ezért a kigyűjtést sosem lehet abbahagyni. A feltáródásmiatt ajánlott a sekély művelés. Levegő gazdálkodása jó, a vizet megfelelően vezeti. Javítása humusszal lehetséges.



Humusz, vagy táptalajok nagy mennyiségben tartalmaznak szerves anyagot. Gyakran a 30%-ot is meghaladják. Fontos, hogy a talajvíz 50 cm.nél mélyebben legyen, mert ennél magasabb a tápanyagok kimosódását idézi elő. Ha savanyú a vegyhatása, akkor mésszel lehet rajta javítani.



Láptalaj víztartó képessége nagyon jó. A mocsári és hangakerti növények részére kiválóan alkalmas. Szervestrágyázásra nincs szüksége a magas tápanyagtartalom miatt. Gyakran nagyon hideg. Mélyen műveljük, hogy az alsóbb rétegek ne tömődjenek be. Durva szemcsézetű földmentes homokkal lazíthatjuk, levegősíthetjük.



Szikes talaj sótartalma nagyon magas. Az állandóan mozgó talajvíz folyamatosan kilúgozza. Csak speciális növények élnek meg rajta. Tömődött, rossz levegőgazdálkodású talaj. Cserepesedésre hajlamos. Nagyadagú zöld- és szervestrágyával javítható. Vízháztartása rossz. Mélyen műveljük.

Címkék:
Tovább a blogra »