Hagymások hajtása
2010 január 7. | Szerző: Kertember |
A bevezető kérdést mi emberek többször is feltehettük már ezen a télen, a hétvégén ismét lenne rá alkalmunk, ha a meteorológiai előrejelzések beválnak. De növényeink is hasonló dilemmával küzdenek. Már az ősz is olyan hosszúra sikerült, hogy kora tavasszal nyíló cserjék virágzásba kezdtek (aranyvessző), sőt a közönséges orgona, vadgesztenye is bontogatta szirmait.
Ezek a meleg periódusok a növények növekedésére is hatással vannak. Mostanában egyre több aggódó kérdést kapok a hagymás virágokkal kapcsolatban. A talaj oltalmazó melegéből ugyanis előbújtak a tulipánok, nárciszok, jácintok és krókuszok hajtáscsúcsai. A hóvirág, kankalin, hunyor, téltemető már szirmot is bontott. Ezzel legalább egy hónappal előbbre járnak a megszokott virágzáshoz képest. Gondolkodtam, hogy azt írom, hogy a természethez képest járnak előbbre, de ez nem lenne igaz, hisz ma ez az időjárás is a természet, igaz, hogy ebbe nekünk embereknak nagy bűnünk van. De nem akarom ezt feszegetni.
Szeretnék megnyugtatni minden aggódó kertbarátot. A korai kihajtás ellenére sem károsodnak a hagymás virágok. Maga a növény lelke, vagy motorja továbbra is a föld melegében van. Ősszel, amikor elültettük, olyan mélységbe helyeztük a hagymákat, amik megvédik őket az extrém fagyoktól. Néhány hagymásvirág hagymája kibírja, ha átfagy körülötte a föld, ezeket nem kell mélyre ültetni, de a fagyérzékenyebbeket fontos mélyre helyezni. Ezért nagyon fontos, hogy betartsuk az ültetési mélységeket. Az ültetés után a hagyma rögtön fejlődésnek indul. Először intenzív gyökérfejlődésbe kezd, ekkor még éppen csak kibújik a hajtáscsúcs a hagymából. Érdekes, hogy ha nem ültetjük el a hagymát, hanem száraz de meleg körülmények között tartjuk, akkor a gyökérfejlődés nem indul meg, vagy csak nagyon csökevényesen, ellenben a hajtásfejlődés teljes erőre kapcsol. Ennek természetesen megvan az oka. A gyökérnövekedés az igazi hidegek beállta előtt lezárul, a hagyma készen áll a hajtásfejlesztésre, de ekkor a talaj lehűl, amitől a hagyma életfunkciói lelassulnak, sejtnedvei besűrűsödnek, felkészül a hideg átvészelésére. Igen ám, de ha nincs hideg, akkor ez a fejlődés nem áll le, hanem szépen lassan folytatódik. Idén ugyan volt már kemény fagy, de akkor a talajt a vastag hótakaró védte attól, hogy átfagyjon, ezért gyaníthatóan akkor sem állt le a hajtásfejlődés, csak lelassulhatott. Ezért történhetett meg az, hogy napjainkra a hajtáscsúcs kibújt a földből.
Ez a hajtás szenvedhet fagysérüléseket, de csak ha nagyon hideg lesz. Minusz 10 fokig nem kell aggódni. Ha ettől jobban lehűlne, akkor érheti fagykárosodás a növényt, de a virágzásra ez sem lesz számottevő hatással, a virágkezdemény ugyanis még a föld mélyén van, többnyire még a hagymán belül. Az előbújó hajtásokat célszerű lombbal betakarni, ezzel is védelmet adunk neki a hidegtől.
Meg kell jegyeznem, hogy nem mindenkinél bújtak elő a hagymások. És ez nemcsak területi elhelyezkedés miatt lehet. Néhány tényező, ami befolyásolja a hagymások kihajtásának idejét:
– földrajzi elhelyezkedés (délebbre nyilván melegebb van)
– területi fekvés (déli oldal melegebb, mint az északi)
– ültetési mélység (mélyebbre ültetett hagymásnak több idő kell a felszín eléréséhez)
– ültetés ideje (nagyon korán elültetett hagymás gyorsan fejlődésnek indul, és még a tél beállta előtt elindul a hajtásfejlődés)
– talaj típusa, nedvességtartalma (nedvesség a gyökérképződés beindulásához kell, esetünkben a típus pedig a felmelegedés miatt lényeges)
– fajta (vannak késői és korai fajták, a koraiak fejlődése alacsonyabb hőmérsékleten beindul és intenzívebb is)
– hagyma mérete, egészségi állapota
Ha a fentieket alaposan átgondoljátok, akkor könnyebben tudjátok időzíteni a hagymások virágzását.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: