Kaktuszkert
2010 január 18. | Szerző: Kertember |
A kaktuszokat speciális környezeti igényei miatt a kertekben: vagy edényben, vagy sziklakertekben célszerű elhelyezni. Az edényes elhelyezés (cserép) nagyon elterjedt, sok amatőr kaktuszrajongó és gyűjtő van a kerttulajdonosok között. Ennél sokkal ritkábban nyúlunk azonban a kaktuszkertek kialakításához, holott ez sokkal látványosabb eleme lehetne a kertnek. A kaktuszok is jobban fejlődnek egy speciálisan rájuk szabott mikrokörnyezetben.
Röviden bemutatom a kaktuszkert kialakításának alapjait.
A közhiedelemmel ellentétben a sziklakert nem igénytelen kerti elem. Sőt ahhoz, hogy igazi pompájában díszítsen intenzív gondozásban kell részesítenünk. Aki azért épít sziklakertet, mert úgy tudja, hogy keveset kell gondozni, sok bosszúságnak teszi ki magát, és feleslegesen költi pénzét, áldozza idejét. A szikalkertet azért kísérletezték ki kertész elődeink, hogy a hegyekben, köveken élő növényeket, virágokat betelepíthessük kertjeinkbe, mindennapi életünk részévé tehessük őket. Egy havasi gyopárért így nem kell több napos, hetes hegyi túrát tenni. Annak ellenére, hogy nagyon szép tud lenni egy sziklakert, sosem fogja azt az élményt adni mint a hegyi növénytársulás.
A fentiekből következik, hogy a sziklakertek növényei igényesek, azok rendszeres körültekintő gondozást igényelnek. Hajlamosak vagyunk ezt a kerti elemet ledegradálni, építését leegyszerűsíteni, fontos alkotó elemeit kihagyni, és teletömni közönséges, vagy oda nem illő növényekkel, csakhogy elmondhassuk: VAN SZIKLAKERTÜNK.
– Sziklakertek típusai:
– Tájképi sziklakert
– Mértani kőkert
– Szórványköves, kőkibúvásos
– Miniatűr
– Speciális (kaktusz, spirális stb.)
A fentieken kívül más szempontok szerint is csoportosíthatjuk őket, és egy-egy csoporton belül alcsoportokat is kialakíthatunk. Tulajdonképpen mindegy, hogy kaktuszoknak készült, vagy egyéb sziklakertépítésről beszélünk, kialakításuk sokban megegyezik. Az építés az alábbi fő fázisokra bontható:
– Sziklakert környezete, helykiválasztás
– Előkészület anyagbeszerzés
– Építés
– Tükör, drénréteg
– Kövek elhelyezése
– Föld kitöltés
– Növény beültetés
A kaktuszkertről bővebben a www.kertember.hu oldalon olvashattok.
Sajnos nagyon nehéz itt a cikkek szerkesztése, ezért a jövőben a saját honlapomon írom a hosszabb cikkeket.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: