Eső után II……
2010 június 1. | Szerző: Kertember |
Ilyen időben a betegségek se szívesen fertőznek. Nem is az esővel van gondjuk, hanem a hideggel. Ebből könnyű következtetéseket vonhatunk le. Ha egyszer felmelegedik, akkor aztán felköthetjük az alsónkat.
Ebben a hideg esőben a meztelen csigák érzik jól magukat. Némi levéltetű fertőzöttség is van, de a szaporodásuk most stagnál, ezért nem szükséges védekezni ellenük. Nem is könnyű ilyenkor permetezni.
Komolyabb próblémákra kell, most koncentrálni.
1; Egyes növények rosszul viselik az állandó nedvességet, ezért könnyen kirothadnak. Ilyen például a balkonládába, vagy csüngő edénybe lógatott futópetúnia. De szinte sorolhatnám az összes dézsás növényt. Szabad földbe ültetett szárazságot kedvelő virágainknak is lehetnek ilyen gondjai. Kaktuszfélék, pozsgások (varjúháj, kövirózsa), vagy a nagy és lágy levelet növesztők, mint pl. a bögrevirág, harangvirágfélék. Elnyílott, a kertbe kihelyezett amariliszhagymák se szeretik a sok vizet. Gondoskodjunk arról, hogy ne ázzanak sokat. Az edényese esetén ez könnyebben megy, be kell rakni őket védett helyre. A földbe lévők köré, ha érzékeljük, hogy elegük van a vízből, készítsünk vízelvezető csatornácskákat.
2; Sokak által nehezen beazonosítható, vagy éppen fel nem ismert probléma a tápanyag- és mikroelemhiány. Nem akarok elmélyedni a dologba, de a növények számára szükséges tápanyagokat a talaj megköti, és tárolja. Ahhoz, hogy a növények felvehessék vízre van szükség. A víz feloldja a tápanyagokat így a növény gyökere fel tudja szívni. Természetesen ennyire nem egyszerű ez a folyamat, de a biokémia rejtelmeibe nem mennék bele.
Vannak olyan elemek, amelyek jobban kötődnek a talajalkotókhoz, és vannak amelyek kevésbé. A nitrogén például gyengén kötődik, ezért az elsők között ez mosódik ki. Ennyi csapadék hatására ugyanis a vízáramlás intenzívvé válik a talajban, ami kioldja, majd viszi magával a fontos tápelemeket. Ez komoly gondokat tud okozni az olyan talajok esetén, amelyekben normális körülmények között is éppenhogy rendelkezésre áll egy-egy fontos mikroelem, vagy az olyan növényeknél, amelyek fokozottan érzékenyek egy-egy elem akár csak átmeneti hiányára is.
A hosszú bevezető után nézzük a képeket. Aki ilyet, vagy hasonlót lát a kertjében forduljon szakemberhez, készüljön fel a tápelem pótlásra.
Itt van rögtön a rózsa. Egyes alanyok érzékenyek a meszes talajra, ami gátolja több mikroelem pl. a vas felszívódását. A levelek sárgák lesznek, kihajtáskor már nem is hajt ki minden vessző. Más hejeken kihajt ugyen, de barnásvöröses színben, és nem sokkal később a kis hajtás elhal, a virágok kicsik lesznek, gyakran még bimbóban elszáradnak. Tipikus tüneteket a lenti képeken is láthatni.
Vagy ittvan az alma,
a hortenzia két fajtája,
vagy a málna,
de említhetném a magnóliákat is. Erről sajnos nincs képem, de hasonló tüneteket produkál. Nálam már az esőáztatta balkonládákban lévő futómuskátlik is produkálják a tübneteket. Tökéletes kontrasztot mutatnak a védettebb ablakpárkányon fekvő muskátlik, amelyek haragoszöldek, még társaik sárgulnak.
Hogy éppen melyik elem hiányzik nem könnyű megmondani, ehhez kell a gyakorlott szakmeber, aki a tünetek alapján következtetni tud a hiányzó tápelemre. Legjobb lenne, ha laboratóriumban megvizsgálhatnák a növényt, de mivel ez költséges, ezért csak nagyon értékes növénynél jvaslom elvégeztetni.
A hiányt kezelni tápanyagutánpótlással lehet. Leggyorsabb módja a lombtrágyázás, amikor vízben feloldott műtrágyát permetezünk a növény levelére. Jó megoldás még a lassan lebomló műtrágyák, amiket a növények tövéhez kell kiszórni. Ezek egy speciális bevonatnak köszönhetően fokozatosan adják le a tápanyagot. Hiába a sok eső, akkor sem tudja kimosni őket. Megelőzésként javaslom a minden évben elvégzett szervezstrágyázást.
Vigyázzunk a műtrágyákkal, mert segítés helyett könnyen ronthatunk a helyzeten. Mindig forduljunk szakemberhez. Kereskedelmi forgalomba ma már szinte minden növénynek kapható speciális műtrágyája. Keressük ezeket, alkalmazásukkal nagy bajt nem okozhatunk. Egy kicsit drágábbak, de kifizetődő az alkalmazásuk.
COMPO, OSMOCOTE, SCOTTS termékeket javasolni tudom.
További kérdések esetén szívesen segítek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: