Hagymás virágok bent
2009 szeptember 23. | Szerző: Kertember |
Sokan élnek a hagymás virágok azon kedvező tulajdonságával, hogy télen lakásban virágoztathatók. Bátran használjátok ki ezt a tulajdonságát a hagymás virágoknak. Olyankor adnak csodás virágpompát, amikor a benti cserepes virágok se szívesen nyílnak.
Most kell kezdeni a hagymák ültettését, amire október közepéig, végéig van időnk. Keressük fel a szakkereskedésket és válogassuk össze azokat a hagymákat, amiket szívesen látnánk házunkban virágozni. Ne csak tulipánban gondolkozzunk. Krókusz, nárcisz, jácint, amarilisz, tulipán mind könnyedén virágoztathatók. De akárr hóvirág, ibolya, gyöngyike, koronásliliom, hunyor stb. is nyílásra bírhatók, igaz azokra már egy kicsit több figyelmet kell fordítani.
Én a lakásban négy olyan hellyel rendelkezem, ahol mindig nyílott hagymás lehet, továbbá van egy eldugott sarokban nyílásra előkészítem a következő négyet. Azaz egyszerre nyolc cseréppel van a házba, ezt a virágzási idő függvényében legalább hatszor cserélem egy tél alatt, tehát legalább 48 cseréppel készítek. Egy cserépbe átlag 8 hagymát tezsek. Ez cserép nagyságtól, hagyma mérettől és virág fajtától függ. Tehát körülbelül 400 hagymára van szükségem. Jó ezt így előre kiszámolni, mert akkor tudjuk ütemezni a beszerzést a tárolást, és a virágoztatást is.
Az ültető földet saját készítésű komposztból állítom elő, amit a jó vízelvezetés miatt lazítok, vagy fürészporral, vagy kőliszttel, vagy bármi mással, ami tényleg lazít. A cserép aljába célszerű apró szemű követ, vagy széttört cserepet rakni, erre kerül a föld. A hagymákat 4-10 centi mélyre teszem az edénybe. Ez szintén hagyma nagyságtól és fajtától függ.
A beültetett cserepeket egymás mellé rakom, majd ahogy megjelennek az éjszakai fagyok falevéllel oldalról és felülről jól betakarom. Fontos a megfelelő takarás, nehogy átfagyjon a föld teljesen.
December közepén 20-30 cseréppel, azaz körülbelül a felét fűtetlen garázsba hordom. Olyan helyre, ahol5-8 fok van. Erre a növények elkezdenek hajtani. Amikor megjelenik a hajtás 4 cseréppel a lakásba viszek, majd átlag másfél hetente további négyet. Amikor már csak 4 cseréppel van a hűvösebb helységben, akkor a vermelőből beviszem a második adag növényt. Így folyamatosan virágoznak a lakásban. A képek az elmúlt év virágaiból készültek. További képek honlapomon láthatók: www.kertember.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
És ha elvirágoztak, után mi lesz velük? (Vagy csak én vagyok ilyen “ragaszkodó”? A köztéri virágágyásoknál is látom, hogy nem sokat tutujgatják a kicsit is lerobbant ágyásokat, egyszerûen kidobálják az egészet, és raknak bele újat.)
Móni a közterületeken kiültetett hagymásvirágokkal más a helyzet. Sajnos nem könnyű úgy felszedni és majd egy évig tárolni őket, hogy a színüket tudjuk. És mivel a köztéri ágyásokat többnyire tervezik, ezért nem ültetik el újra a hagymákat. Én a városomban óvodáknak szétosztom. Itthon az elnyílt hagymákat ősszel szabadföldbe ültetem. ha tavasszal nyílni akarnának, akkor kitöröm a virágot, így a hagymáját fejleszti, és alkalmas lesz arra, hogy a következő évben ismét cserépbe hajtathatom őket.
Jaj, kitörni egy virágot!!!! Na, ezért nincs nekem “rendes” kertem, mert minden kóbor virágot meghagyok, sajnálok akár egy hajtást is levágni. Sose leszek kertész 🙂
Én sem lennék képes letörni a tavasszal kibújni akaró virágot.:)) Előbb törném el a kezem.:) Te Feri, honnan lehet nagy mennyiségben, kedvező áron jó hagymákat beszerezni?
Anita, Móni, nem attól lesz jó kertész valaki, ha letöri a virágot. Sokkal inkább a növény szeretete a legfontosabb ismérve a jó kertésznek. Én azért töröm ki a virágát, mert a bent virágoztatott hagymás virágoknak gyorsan elhal a levele. Még azelőtt mielőtt felhízlalhatná az úgy hagymáját, benne pedig a következő évi virágkezdeményt. A virág kitörésével, arra késztetem, hogy csak a hagymáját növelje, így szép erős, virágképes hagymát kapok.
Azt tudtátok, hogy a hagymás virágok minden évben teljesen új hagymát növesztenek? Az előző hagyma teljesen kizsigerelődik a virágzás miatt. Feláldozódik azért, hogy virágot az által pedig magot fejlesszen, tehát az utódjáért.